Doğumdan sonraki en önemli ay olan ilk ay, bebek gelişimi için son derece dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Yaklaşık 9 ay süren hamileliğin ardından nihayet bebeğiniz artık dünyaya gelmiş ve sizi başka bir merak sarmıştır. Bu süreçte en çok dikkat etmeniz gereken konu ise 1 aylık bebek gelişimi bebeğinizin sağlığı için önem taşıdığı için onun gelişimlerini yakından izlemenizdir. Aynı zamanda henüz yeni doğduğu için bağışıklık sistemi de oldukça savunmasız olup 1 aylık bebek gelişim evreleri ile bu konuda daha dikkatli olabilirsiniz.

1 Aylık Bebek Gelişim Evreleri Nelerdir?

1 aylık bebek gelişimi

1 aylık bebek gelişim evreleri şu şekilde sıralanabilir;

· 1 aylık bebeklerin görmeleri henüz net değildir ve görüş alanları da oldukça kısıtlıdır. Göz anne karnında gelişimini henüz tamamlamadığı için sağlıklı bir şekilde görmesi için biraz zaman geçmesi gerekmektedir. Bebekler doğduklarında sadece 6 ilâ 12 cm arasında bir görüş mesafesine sahiptirler. Bu yüzden size ve etrafındakilere bakmakta zorlanırlar, aynı zamanda da onları göremedikleri için bakmazlar. Bu bakımdan bebeğinizin gözlerinde bir sorun olduğunu düşünmek yerine ilk ayını atlatmasını bekleyebilirsiniz.

· 1 aylık bebeklerin işitmeleri ise görme duyularına kıyasla oldukça gelişmiş ve dikkat çekici durumdadır. Özellikle insan seslerine karşı son derece ilgilidir. Anne karnındayken en çok annesinin sesini duyduğu için doğduktan sonra da annesinin sesini tanıyabilmektedir. Böylece kendisini güvende hissetmesi için özellikle annesinin doğumdan hemen sonra bebeği ile konuşması büyük bir rahatlama sağlayacaktır. Aynı zamanda duyduğu seslere kendisi de sesler çıkararak tepkiler vermeye başlayacaktır. Özellikle göremediği alanlardan annesinin sesini duymaktan büyük keyif alacaktır. İşitme duyusu güçlü olduğu için çok kısa sürede çevresindeki sesleri de taklit etmeye başlayacaktır.

· 1 aylık bebek gelişimi için bu ay sindirim sistemi oldukça fazla çalışmaktadır. Günlük baz olarak bakıldığında ilk ay içinde en az 4 – 5 kez kaka yapacak ve bazı durumlarda bu süre çok daha fazla olabilecektir. Sindirim sistemi güçlendikçe günlük süresi de kısalacaktır ve bu yüzden ilk ayda bebeğinizin altını sık sık kontrol etmeyi asla ihmal etmeyin. Cildi oldukça hassas olduğu için pişik gibi bir durumda canının çok yanmasına neden olacaktır.

· 1 aylık bebeklerin uyku gelişimleri de ilk ayında çok fazla olmaktadır. Bebekler henüz anne karnında gelişimlerini tamamlayamadan doğdukları için zihinsel ve bilişsel gelişimleri için sıklıkla uyumaya ihtiyaç duyarlar. Günde yaklaşık 18 saate varan süreler boyunca uyurlar ve uykularının da kaliteli olması yani kesintisiz bir şekilde olması gelişimleri üzerinde çok daha olumlu etkiler yaratacaktır. Bu bakımdan ilk ay bebeğiniz çok fazla uyuması sağlıklı bir durum olup bu durumdan telaşlanmanıza gerek yoktur.

1 Aylık Bebek Gelişiminde Dikkat Edilecekler

1 aylık bebek

1 aylık bebek gelişiminde dikkat edilecekler için şu noktalara önem verebilirsiniz;

· 1 aylık bebekler her ne kadar kısıtlı mesafeyi görüyor olsalar da yerlerinin değiştirildiğini fark ederler ve özellikle sıcaklık değişiminden rahatsız olabilirler. Bu bakımdan sevdiği ve rahat ettiğini yerini değiştirmemeye dikkat ediniz.

· Emme refleksi ilk bir ayda çok güçlü olduğu için sıklıkla besleme özen gösterin.

· 1 aylık bebekler henüz iskelet sistemleri gelişmediği için başlarını kontrol edemezler ve kendilerini arkaya atabilirler. Bu yüzden başını desteklemeniz gerekir.

· 1 aylık dönemde derilerinin son katmanı gelişmediği için özellikle çizilmelere vb. karşı oldukça hassastırlar. Bebeğinizin derisine zarar vermemesi için özel eldivenlerden giymesine önem vermelisiniz, aksi halde kendisini kaşımak isterken ciddi cilt zararları verebilmektedir.