Bebek ve çocuk gelişimi için dünyanın en önemli pedagojik yaklaşımlarından kabul edilen Montessori eğitimi için oyuncaklar oldukça önemlidir. Esasında oyun oynamak ve oyuncaklar her çocuğun gelişimi için son derece önemlidir. Çünkü oyunlar ile birlikte çocuklar dünyayı keşfeder, yeni algılar yaratır ve ince – kaba motor becerilerini geliştirmeye başlarlar. Montessori eğitimi ise doğum ile başlayan bir süreç olduğu için Montessori bebek oyuncakları da oldukça önemlidir. Çünkü eğitim ne kadar erken yaşta başlarsa, eğitimin kazanımları da o kadar çok olmaktadır.

Montessori Bebek Oyuncakları Önemi Nedir?

Montessori bebek oyuncakları öncelikli olarak bebeklerin yapılarına ve yaşlarına uygun olarak tasarlanmaktadır. Oyun oynamak her ne kadar gelişim açısından son derece önemli olsa da ilk dikkat edilmesi gereken nokta, bebeğin yapısına ve sağlığına uygun olabilmesidir. Bunun dışında Montessori oyuncakları, bebekler de dahil olmak üzere esasında tüm çocuklar için yaratıcılığı arttıran, ilgilerini çeken, her sefer yeniden kurgu yaparak oynamalarını sağlayan oyuncaklardır. Bu özelliklere sahip olan oyuncaklara Montessori oyuncakları olarak isimlendirmek gerekmektedir. Fakat bebeklerin yapıları itibariyle hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha özenli oyuncaklar tercih edilmesi gerekir.

Montessori Bebek Oyuncakları Özellikleri Nedir?

montessori bebek oyuncakları özellikleri

Montessori bebek oyuncakları özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

· Tamamen bebeğin yapısına ve dönemine uygun olarak hazırlanırlar,

· Sağlık açısından hiçbir tehdit oluşturmazlar, doğal yapıdadırlar, kimyasal içermezler,

· Kesici köşe, biçim ya da tasarımda olmazlar,

· Farklı duyuları harekete geçirecek ve tanınmasına yol açacak özellikler taşılar,

· Her zaman yeniden oynamaya uygun olurlar.

Bu özellikler kapsamında Montessori oyuncakları bebekler için uygun olabilmektedir. Bebeğinizin Montessori oyuncakları ile oynaması onun yeni dünyalar keşfetmesini, her seferinde özel bir eğlence yaratmasını, kendi başına da kalabilmesini ve daha ilerdeki aşamalı eğitimler için altyapısının oluşmasını sağlayarak oldukça yararlı olacaktır.

Ayrıca ilk kez baba olacaklara tavsiyeler yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kumaş Küpler

Bebeklerin yapılarına uygun olan ve onlar için renkleri ve şekilleri tanımaları için çok faydalı olacak küpler, tamamen doğal malzemeden yapıldıkları için son derece doğru bir oyuncak tercihi olacaktır. Farklı renklerde yapıldıkları için bebeklerin ilgisini çekecekler, aynı zamanda da renkleri doğru olarak tanımalarına imkân vereceklerdir. Yumuşak yapıları sayesinde, bebeklerin vakitlerinin çoğunu geçirdikleri beşiklerinde de oynamaya uygun olan küpler, tekli ya da çoklu halde her seferinde farklı şekillerin, görünümlerin ya da benzeri kurguların yapılabilmesine imkân yaratacaktır.

Amigurumi Meyve Sebze

Meyve ve sebzelerin özel olarak kumaştan birebir yapılmaları bebeklerin hem ilgisini çekecek hem de renk gelişimleri, meyve – sebzeleri ayırt etme özellikleri, üç boyutlu algı kurmaları gibi özelliklerine etki edecektir. Meyvelerin sevimli tasarımları sayesinde hayal dünyalarını da geliştirecek olan bu özel ürünler, yumuşak yapıları sayesinde de bebeğinizin her zaman oynayabilmelerine imkân verecektir.

Diş Kaşıyıcılar

Tamamen doğal malzemeden üretildikleri için sağlık açısından hiçbir zararı bulunmayan diş kaşıyıcılar, bebeklerin hem diş kaşıma ihtiyaçlarını giderecek hem de her zaman yanlarında tutacakları bir oyuncak olacaktır. Bebekler için çok büyük bir sorun olan diş çıkarma dönemlerinde, dişleri sürekli kaşındığı için büyük rahatsızlık duymakta ve bunu gidermek için farklı nesneleri ağızlarına götürebilmektedirler. Ancak organik olarak üretilmiş diş kaşıyıcılar onlara işlevsel özellikleri ve dişlerini rahatlatmayı bir arada sunmaktadır. Bu sayede dişleri rahatlarken, parmaklarını tam olarak kontrol etmelerine olanak vererek ince motor becerilerinin de gelişimine diş kaşıyıcıları olanak tanıyacaktır.

Montessori bebek oyuncakları eğitimi erken yaşlarda başlatmanız ve bebeğinizin daha sağlıklı bir şekilde gelişim gösterebilmesi için öne çıkan, sağlığı için de uygun olan oyuncaklardır.